Serebral Palsili Çocukların Oturma Dengesinin Sağlanması

TR-serebral-palsili-cocuklarin-oturma-dengesinin-saglanmasi-if7lf8ipdd

Serebral palsi’li çocukların günlük yaşam aktivitelerinin kalitesinin artması için oturma dengesinin sağlanması rehabilitasyon programının önemli bir parçasıdır.

Üst merkezlerin etkilenmesi sonucu oluşan spastisite ve kas imbalansı oturma dengesini önemli ölçüde etkilemektedir. Skolyoz ,eklem kontraktürleri ve dislokasyonlar günlük yaşam aktivitelerini zorlaştırmaktadır. Ayrıca çocuğun yaşı CP tutulum şekli ve etkilenen kısım sayısının da artması oturma dengesini zorlaştırmaktadır

Bacaklarının sıkı bir şekilde kapalı durması ,dizlerinin bükük kalması ayakların içe dönük duruşu ,kasılmaların fazla olduğu CP li çocuklarda yaygındır. Çocuğun bu şekilde gelişim göstermesi oturma düzgünlüğünü ve özellikle omurga düzgünlüğünü etkilemektedir. Bununla birlikte kalça çıkıkları ve eğrilikler oluşabilmektedir.

Kasılmaları fazla olan alt vücut tutulumu olan çocuklarda oturma şekli genel olarak bacaklar ‘ W ’ şeklinde baş geride omuzlar öne doğru sırtın üst kısmı C şeklindedir.

Bacaklarını uzatarak oturan çocuklarda ise çocuk genelde sakrum üzerine oturur ve dengesi bozuktur. Ellerini destek için kullanır ve el fonksiyonları azalmıştır.

Şiddetli bir şekilde alt vücut kısmında kasılmaları olan çocuklarda ise bacaklar tamamen kapalı , içe dönük ve vücut bir tarafa doğru eğilmiştir

Doğru bir oturma dengesinin sağlanması ile omurga düzgünlüğünün korunması, kalçanın çıkık riskinin azaltılması ve vücudun fonksiyonelliğinin artması sağlanabilir

Peki bunu nasıl başarabiliriz?

CP li çocuklar zamanlarının çoğunu oturarak geçirirler. Oturma düzenekleri günlük aktivitelerini optimal düzeyde aktif sağlayacak şekilde düzenlenerek başlanmalıdır. Çocuğun sandalyesi üst gövdesini en aktif şekilde kullanabileceği gibi düzenlenmelidir. Vücudunun sağ veya sola doğru eğilmemesi için desteklenmelidir. Ayaklarının yere temas edeceği yükseklikte olmalıdır. Kalçasının pozisyonlanmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca fizyoterapistinizin önerdiği egzersizleri düzenli bir şekilde uygulamanız tedaviniz daha başarılı devam etmesini sağlayacaktır .

Engelsiz yaşam için elele….